MEEDIA. Lauguartikkel Maakodus I osa

Septembrikuu "Maakodus" ilmus minu kirjutatud lauguartikkel uhketest, enamasti suure õiega laukudest.
Saame lähemalt tuttavaks ilulaukudega: milliseid neid on ja mida nad vajavad? Millise võiksid omale aeda panna?
Selleks et laugud aias pilku püüaksid ja nende kasvatamine edukas oleks, tuleb hoolega järgida lauguliikide kasvunõudeid, mis on erinevad. Tingimused, mida laugud kasvukohalt eeldavad, ja nende muud eripärad olenevad liikide päritolust. 

Mida laugud vajavad?

Kuivadest kasvukohtadest pärit lauguliikidel on suur ümar sibul, nad alustavad kevadel kasvu kohe pärast lume sulamist ja õitsevad suve alguses mais-juunis. Need laugud kaotavad õitsemise ajal lehti: need närbuvad, kolletuvad ja surevad. Pärast õitsemist vajavad taimed kuiva sooja puhkeperioodi, et valmistuda järgmiseks kasvuhooajaks. Aias tuleb neile leida kergema, vett hästi läbilaskva mullaga kasvukoht. Vajaduse korral võib aiamulda lisada jämedamat liiva või kruusa. Väga niiskustundlikud liigid on kaval pärast õitsemist ja lehtede kuivamist välja kaevata, kuivas hoida ja sügisel septembris-oktoobris tagasi istutada.

Niiskemast kliimast pärit lauguliikidel on piklikud ja sageli risoomile kinnituvad sibulad. Nende kasvuaeg on pikem ja nad õitsevad kuivade alade laukudest hiljem – kesksuvest sügiseni. Nende kitsad lehed tärkavad kevadel hiljem, aprilli lõpus või mais.

Kuivade talvede ja niiskete suvedega alade laukudel on kitsad sibulad ja kiulised juured, nad õitsevad suve lõpus ja sügisel. Selliste lauguliikide lehed püsivad õitsemise ajal ja ka kasvuhooaja lõpuni rohelised.

Kevadel on soovitatav anda laukudele, eelkõige neile, mis kasvavad tugevakasvuliste püsikute seas, turgutavat lämmastikurikast väetist ja hiljem täisväetist.
Ilulaugud 1 Powder Puff 2 Ostara 3 Turkmeeni lauk 4 Purple Sensation 5 Gladiator 6 Globemaster 7 Mount Everest 8 Karatau lauk 9 Round And Purple 10 Ivory Queen11 Violet Beauty 12 Purple Rain
Ilulaugud: 1. ‘Powder Puff’ 2. ‘Ostara’ 3. Turkmeeni lauk 4. ‘Purple Sensation’ 5. ‘Gladiator’ 6. ‘Globemaster’ 7. ‘Mount Everest’ 8. Karatau lauk 9. ‘Round And Purple’ 10. ‘Ivory Queen’11. ‘Violet Beauty’ 12. ‘Purple Rain’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Varajased õitsejad

Kõige varem õitsev lauguliik on lumilauk (Allium zebdanense), mille lumivalged tähtjatest õitest koosnevad õisikud kõrguvad u 30 cm pikkusel peenel õievarrel. Lumilaugu peente kitsaste rohiroheliste lehtedega puhmad meenutavad kõrrelisi ning vajavad heaks kasvuks ja paljunemiseks päikselist kasvukohta. Lumilauk on vähenõudlik, külmakindel ja pikaealine.
Lumilauk
Lumilauk.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Maikuus hakkab õitsema teinegi lumivalgete õiekobaratega lauguliik – erislaugu sigisibulateta teisend (Allium paradoxum var. normale). Erinevalt lumilaugust tahab see kellukjate õite, kolmekandilise varre ja laiade heleroheliste lehtedega lauk niiskemat mulda ja poolvarjulist kasvukohta. Samuti kardavad tema varakult puhkevad õrnad lehed ja õied külma, nii et kevadine hiliskülm võib neid rikkuda. Erislaugu teisend kasvab kuni 25 cm kõrguseks puhmaks ja sobib jahedasse varjuaeda.

Kolmkant-lauk
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Erislaugule lähedane liik on kolmkant-lauk (Allium triquetrum). Rohelise keskjoonega lumivalged kellukjad õied avanevad maikuus kuni 35 cm kõrgustel vartel lihakate roheliste lehtede kohal. Kolmkant-lauk kasvab hästi puude ja põõsaste varjus niiskemas mullas. Teda sobib istutada ka potti. Kolmkant-lauk paljuneb hästi seemnetega ja kogu taim on söödav.

Väga armas on varajane ja madal karatau lauk (Allium karataviense). Tema valkjasroosa õisikukera asetseb kahe kaarduva kauapüsiva laia hallikaspunaka lehe taustal. Taime kõrgus on 10–30 cm ja ta kasvab ühtviisi hästi nii potis kui ka peenras kuivemal pinnasel, ka kiviktaimlas. Karatau lauk on ilus ka pärast õitsemist, tema õiepallid säilitavad oma kuju ja sobivad hästi kuivatamiseks. Sordil ‘Ivory Queen’ on valged õied, punaseõieline sort on ‘Red Giant’.

Esiplaanil karatau laugu sordid Ivory Queen ja Red Giant
Esiplaanil karatau laugu sordid ‘Ivory Queen’ ja ‘Red Giant’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Karatau laugu hbriid Ostara
Karatau laugu hübriid ‘Ostara’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Karatau laugu hübriidid teiste lauguliikidega eristuvad sageli kaua haljana püsivate lehtede poolest. Kaunimad karatau laugu hübriidid on lillakassiniste õiepallidega sort ‘Powder Puff’ ja veinipunaste poolkerajate õitega ‘Ostara’.
Karatau laugu hbriid Powder Puff
Karatau laugu hübriid ‘Powder Puff’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Tuntumad laugud

Juunis avanevad paljude laukude õienupud, õitsema hakkavad kuulsad kõrgete lauguliikide sordid.
Ilulauk Globemaster
Ilulauk ‘Globemaster’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Auhinnatud sort ‘Globemaster’ kasvatab oma rekordsuured, kuni 20 cm läbimõõduga sirelilillad õied kuni 1,2 m kõrguste tugevate ribiliste varte tippu.
Ilulauk Ambassador
Ilulauk ‘Ambassador’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Juuni lõpus alustab õieetendust ‘Ambassador’, mille tumepurpursed õied avanevad suures, kuni 20 cm läbimõõduga õisikus mitmes kihis ligi viis nädalat. Need sordid vajavad päikselist kasvukohta, toitainerikast mulda ja vett hästi läbilaskvat pinnast. Kuna väga lopsakas lehestik õite ilmudes kuivab, sobivad nende juurde tiheda varjava lehestikuga püsikud.
Ilulauk Gladiator
Ilulauk ‘Gladiator’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

‘Gladiator’ kasvab aias kuni 1,5 m kõrguseks. Ligi 10 cm läbimõõduga lillakas õisik puhkeb püstaka lehestiku kohal juuni esimeses pooles. ‘Gladiator’ kasvab hästi päikselisel vett hästi läbilaskval pinnasel, sort on vastupidav ja paljuneb hästi.
Ilulauk Round and Purple
Ilulauk ‘Round and Purple’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Uuematest sortidest väärib tähelepanu ‘Round and Purple’, mille suured tihedad helelillad õisikud konkureerivad läbimõõdult sordiga ’Globemaster’. Erinevalt tollest on ‘Round and Purple’il’ nõtkemad varred ja tema kitsad helerohelised lehed püsivad üllatavalt kaua haljad. Ta kasvab kuni 90 cm kõrguseks, eelistab kasvada ja paljuneb hästi päikselises kasvukohas toitainerikkal ja vett hästi läbilaskval pinnasel.

Hollandi laugu sort Purple Sensation
Hollandi laugu sort ‘Purple Sensation’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Hollandi laugu sort Purple Rain
Hollandi laugu sort ­‘Purple Rain’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Tumelillade õisikutega hollandi laugu (Allium hollandicum) sordid ‘Purple Sensation’ ja ­‘Purple Rain’ on tuntud kui vastupidavad ja hästi paljunevad. ‘Purple Sensation’ kasvatab ligi meetrise varre tippu u 10 cm läbimõõduga tiheda õisiku, need avanevad sageli juba mai lõpus. ‘Purple Raini’ õisik on hõredam, õhulisem ja metalselt lillakat värvi. Hollandi lauk soovib hea drenaažiga mulda ja päikselist kasvukohta, kuid talub hästi ka poolvarju. Ta on kaunis koos tihedalehiste püsikutega nagu kõrrelised, siilkübarad, tähtputked, hostad, päevaliiliad ja magunad.

Ilulauk 'Mount Everest.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Kõrgeid valgeõielisi varaseid ilulauke esindavad sordid ‘Mount Everest’ ja ‘Mont Blanc’. Mõlema puhasvalged õiepallid avanevad kuni 1,5 m kõrguste varte tipus juuni teises pooles ja vajavad oma kolletuva lehestiku varjamiseks enda kõrvale tiheda lehestikuga püsililli.

White Cloud on vrtuslik hiline laugusort
‘White Cloud’ on väärtuslik hiline laugusort.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Juulis-augustis kuni 1,5 m pikkustel peentel vartel õitsevate hallikasvalgete õiepallidega suvi-porrulauk (Allium ampeloprasum) ‘White Cloud’ on väärtuslik hiline laugusort. Varre alaosa ümbritsevad kitsad lehed hakkavad õitsemise alguseks kuivama. ‘White Cloud’ kasvab hästi päikselises kasvukohas ning tavalises ja lahjemas aiamullas. Ta paljuneb hästi ja sobib looduslikku aeda.
Purpurpunane lauk
Purpurpunane lauk.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Poolkeraja õisikuga ilulaugusortidest on ilusaim ‘Firmament’ – turkmeenia laugu ja purpurpunase laugu (Allium cristophii × A. atropurpureum) hübriid. Purpurpunaselt laugult on ta saanud ilusa tumeda õievärvuse ja turkmeenia laugult iseloomuliku, 10–12 cm läbimõõduga hõreda õisiku. Sordi kõrgus on kuni 80 cm ning hea drenaažiga pinnases on ta vastupidav ja õitseb kaua. Sama kõrge on sort ‘Violet Beauty’, mille hea lõhnaga lillakassinised õied sobivad suurepäraselt sibulalõhna mittetaluvate ninade vaasi.

Ilulauk Miami
Ilulauk ‘Miami’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Ilulauk ‘Miami’ on tumedate õite ja peente hallikasroheliste lehtedega elegantne meetrikõrgune laugu­sort, mille ehteks on pärast õitsemist pikaks ajaks peenrale jäävad kuivanud kiirjad õisikud.
Turkmeenia lauk
Turkmeenia lauk.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA

Turkmeenia lauk (Allium cristophii) uhkeldab juulis suurte, kuni 30 cm läbimõõduga hõredate lillade õisikutega. Lehed on hallikad ja iseloomulike karvakestega nii servades kui ka all. Taime kõrgus on kuni 50 cm, tihedalehiste püsikute seas on tema kiirjad õisikud väga efektsed. Turkmeenia lauk on tundlik liigse niiskuse vastu, vajab head drenaaži ja päikselist kasvukohta.

Schuberti lauk
FOTO: WIKIPEDIA

Aias võib proovida kasvatada ka eksootilist Schuberti lauku (Allium schubertii). Tema kuni 40 cm läbimõõduga roosas õisikus on erineva pikkusega õievarred. Schuberti lauk vajab sooja ja päiksepaistelist kasvukohta. Meie kliimas peab veidi paremini vastu Schuberti laugu ja purpurpunase laugu hübriid ‘Spider’ ehk uue nimega ‘Toabago’. Selle sordi kõrgus on kuni 60 cm ja tema tumedad õied säilivad vaasis pikka aega. Kuivatatuna püsivad Turkmeenia laugu ja Schuberti laugu õied väga kaua.

Ülesvõtmisest ei pääse

Liiga tihedaks kasvanud laugupuhmad istutage õitsemise kindlustamiseks kolme, hiljemalt iga viie aasta tagant ümber. Õige aeg on seda teha juuni lõpus – juulis, pärast õitsemist ja lehtede kuivamist. Tagasi tuleb sibulad istutada septembris-oktoobris ja nagu sibullillede puhul ikka: sibula kolmekordse kõrguse sügavusele. Risoomidega lauke istutatakse ümber ja jagatakse kevadel mai alguses. Kui aias pikka aega kasvanud laugud ei taha enam õitseda, tuleb nad kindlasti ümber istutada.


MAAKODU ARTIKKEL

Eelmine
Laugu- ja lillesibulate müük algab!
Järgmine
Lillesibulate soodusmüük!

Vastused puuduvad

Email again: